Skip to main content

Aloita pesäpallo – opas uusille pelaajille

Uuden pelaajan opas

Tervetuloa Haminan Palloilijoihin!

Juniorijoukkueet Haminassa

  • G-juniorit (alle 8-vuotiaat): 2018–2020 syntyneet
  • F-juniorit (9–10-vuotiaat): 2016–2017 syntyneet
  • E-juniorit (11–12-vuotiaat): 2014–2015 syntyneet
  • D-juniorit (13–14-vuotiaat): 2012–2013 syntyneet
  • C-juniorit (15–16-vuotiaat): 2010–2011 syntyneet
  • B-juniorit (17–19-vuotiaat): 2007–2009 syntyneet

 

Miten tulla mukaan toimintaan?

Haminan Palloilijat järjestää kesäkuussa pesiskoulun, joka on oiva mahdollisuus tulla kokeilemaan lajia. Pesiskoulu on suunnattu 6–11-vuotiaille, ja siellä harjoitellaan pesäpallon perusteita rennossa ja kannustavassa ilmapiirissä. Tärkeintä on ilo ja yhdessä tekeminen – virheitä ei tarvitse pelätä.

Voit myös tulla suoraan kokeilemaan lajia joukkueiden harjoituksiin. Junioripäällikkö Senja Kaarikivi ohjaa teidät sopivan joukkueen pariin ja antaa tarvittavat yhteystiedot joukkueiden valmentajille.

 

Pääseekö pesistä kokeilemaan ilmaiseksi?

Kyllä pääsee! Joukkueiden harjoituksiin voi tulla tutustumaan maksutta viisi kertaa. On tärkeää, että junioripäällikkö ja valmentajat tietävät kokeilukerroista, jotta tarvittavat lainavarusteet voidaan järjestää.

Myös kesällä järjestettävä pesiskoulu on maksuton.

Joukkuemaksut alkavat vasta, kun päätös harrastuksen aloittamisesta on tehty. Joukkuemaksujen lisäksi pelaajalla tulee olla pelaajalisenssi, jonka hankkii itse. Ilman lisenssiä ei voi pelata otteluissa.

Lisenssin yhteydessä on mahdollista hankkia Sporttiturva-vakuutus, joka kattaa peleissä, turnauksissa ja leireillä sattuvia vahinkoja.

 

Mitä mukaan treeneihin?

  • Liikuntaan sopiva ja säänmukainen varustus
  • Juomapullo

Marras–maaliskuussa harjoitellaan pääasiassa sisätiloissa. Huhtikuun aikana (säästä riippuen) siirrytään ulkoharjoitteluun.

Pesäpallossa tarvittavia varusteita ovat:

  • kypärä
  • maila
  • räpylä
  • lenkkarit tai piikkarit

 

Missä harjoitukset ja pelit järjestetään?

Talvikaudella harjoituksia pidetään Haminan ja Ruissalon liikuntahalleissa sekä koulujen saleissa.

Keväällä ja kesällä harjoitellaan:

  • Vallikentällä (hiekkatekonurmi)
  • Ruissalon tekonurmella (kumirouhe)
  • Murtalhon hiekkakentällä

Kotipelit pelataan pääosin samoilla kentillä. Vieraspelejä on ikäluokasta riippuen lähialueilla sekä joskus pidemmänkin matkan päässä.

Nuorempien ikäluokkien ottelut pelataan usein turnausmuotoisesti, mutta myös yksittäisiä pelejä järjestetään. Talvella pelejä pelataan suuremmissa halleissa (kumirouhealusta).

Harjoitusten ja pelien lisäksi järjestetään pesisleirejä. Yleisimmät ovat:

  • Alueleirit (usein pe–su)
  • Valtakunnalliset leirit (noin 5 päivää)

Leireillä majoitutaan kouluilla, ja niitä järjestetään ympäri Suomea. Leirit ovat ehdottomasti kesän kohokohta!

 

Kehen olla yhteydessä?

Haminan Palloilijoiden junioripäällikkö Senja Kaarikivi auttaa uusia harrastajia ja heidän perheitään alkuun. Kynnys yhteydenottoon on matala – ota rohkeasti yhteyttä!

Pesäpallo on hauska harrastus, ja joukkueesta saa paljon uusia kavereita.

Yhteystiedot:
Puh: 040 575 9803
Sähköposti: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.